Analyse de l'application Unit Price Comparison pour le 18 mars

Unit Price Comparison

Unit Price Comparison

  • Intemodino Group s.r.o.
  • App Store Apple
  • Payant
  • Finance
Need to know the product price per unit, weight or volume? Not sure you are getting the best deal? For example, is it better to buy eight 5-oz items for $9.50 or twelve 4-oz items for $12.50? With this calculator you can easily calculate the unit price. The unit price calculator lets you compare unit prices for similar products measured by weight, volume and products sold by the item: - price per weight (price per oz, lb, kg, 100 g, gram) - price per volume (price per fl oz (US), gal (US), fl oz imp, gal imp, ml, cl, dl, liter) - price per unit (piece, package, etc) Simply enter the prices, quantities and sizes for comparable products and tap Calculate. To calculate the price with the Sales Tax, just set it in the Settings window. Unit Price Calculator shows you the better deal and your savings. With Unit Price Calculator you can even calculate how much you can save per month or per year choosing the more economical package size. For example, if you know your average consumption of sugar, water, apples, meat, milk, etc per week, month or year, just enter it in the "Calculate price for" and the app shows you how much you can save. You can enter any amount of units, ounces, pounds, liters, gallons, etc. you want to calculate the price for. For example, you can select to calculate the price per 1 fl oz, 5 lbs, 10 gal, 100 kg, 3 cl, etc. If you leave the field empty, the price will be calculated per one unit of measurement. You can compare products in US, imperial and metric unit measurement systems. Unit price calculator allows you to compare sale prices with or without discounts. You can enter discount percentage or discount amount. Note: to enter discounts, you need to rotate your device to landscape orientation. The app supports rounding to the specified number of decimal places from 0 to 3. By default, the app displays 2 decimal places. To round results to the nearest whole number, select 0 decimal places. Unit Price Calculator makes calculations in one of 20 supported currencies. Unit Price Calculator keeps calculation history so you can easily view and compare your recent calculations. You can easily share your results via email. The calculator supports both portrait and landscape orientation.
Unit Price Comparison

Classement dans le store

Le classement des stores est basé sur plusieurs paramètres définis par Google et Apple.

Toutes les catégories dans
États-Unis--
Finance dans
États-Unis--
Créez un compte pour voir les téléchargements mensuels moyensContactez-nous

Statistiques de classement dans le temps pour Unit Price Comparison

Classement d'utilisation et classement Apple App Store de Similarweb pour Unit Price Comparison

Classement dans la boutique

Classement

Ranking par pays pour Unit Price Comparison

Pays dans lesquels Unit Price Comparison est le mieux classé dans ses principales catégories


Principaux concurrents & apps alternatives

Applications ayant une forte probabilité d'être utilisées par les mêmes utilisateurs, à partir du même store.

Unit Price Comparison (AF)

Unit Price Comparison (AF)

Kok Long Teh

Cost Per Ounce Calculator

Cost Per Ounce Calculator

Anthony Tietjen

Per Money Saver

Per Money Saver

Dropped Bits, Inc.

Daily Budget

Daily Budget

Philippus Bosman

Unit Price Comparison VS.

mars 18, 2025